10 důvodů pro redesign špatného loga

Od 11. července 2016 13 dubna, 2020 Branding & Identity, Logo Design

Debatu o tom, zda je logo dobré nebo špatné, nechte na designérech. Subjektivní bude každý preferovat své řešení, ale na tom, zda je logo dobré nebo vadné, se všichni objektivně shodnou. Měli byste si dát proto vždy poradit od agentury.

Dobrý logo design je náročná disciplína vyžadující braní ohledu na mnoho faktorů a proměnných pro dlouhodobou estetiku i funkčnost loga. Samotné logo přitom může být velmi jednoduchým prvkem, důležité je, aby z hlediska grafického designu neobsahovalo amatérské chyby. Samotným logem také není dokončena práce na vizuální komunikaci nebo brandingu společnosti. Této problematice se věnuje designér v agentuře zvlášť a rozvíjí ji přes komplikovaný proces, jehož výsledkem je podrobná technická dokumentace ve formě design manuálu. Ta řeší použití loga a sekundárních grafických prvků, typografie, barev a jiných elementů v různých situacích.

Proč byste měli špatné logo redesignovat co nejdříve? Zde je několik pádných důvodů, které vám dlouhodobě zlepší image a ušetří nemalé prostředky.

1. nepůsobí profesionálně

Logo design je grafickým ztělesněním jinak neuchopitelného konceptu značky. Je to symbol, kterému přinášíte význam svou činností. Patří se, abyste ho dali navrhnout profesionálnímu designérovi. Pokud jste šetřili při návrhu loga společnosti, kde jinde ve vašem pracovním procesu budou ještě nedostatky? Určitě nechcete vysílat takový signál svým zákazníkům hned při prvním kontaktu s vaší značkou.

2. „Bylo to dávno, tehdy jsme začínali.“ Je ten správný čas na redesign loga

Většinou si firmy uvědomí potřebu redesignu loga a budování firemní identity s nástupem potřeby rozvíjení firemní kultury. Tento proces se odehrává obvykle po prvních úspěších a zaběhnutí společnosti. Jsme rádi, že se vám daří, ale je nejvyšší čas zpracovat logo a firemní vizuál profesionálně.

3. Se špatným logem se nedá pracovat

Logo, které obsahuje grafické chyby a nebylo tvořené s ohledem na použití a funkčnost, případně k němu nebyla na začátku dodána alespoň základní dokumentace jeho použití, je jen velmi těžko použitelné. Ať si už budete dávat vytvořit vizitky, našít logo na oblečení nebo použít jej v inzerci, grafici zpracovávající podklady si nebudou vědět rady. Vadná loga a chybějící dokumentace k jejich použití vedou k rozdílné a neprofesionální aplikaci.

4. Když není vyřešena aplikace loga v různých situacích

Potřebujete logo aplikovat na tmavý podklad, fotografii nebo vyrobit razítko? Pokud tyto varianty loga nejsou připraveny a měly by být součástí dodané dokumentace, může dojít k odlišnému vizuálnímu výsledku, než byl původní záměr.

5. Vizuální komunikace bez design manuálu a dobrého loga nebude mít kontinuitu

A o ni právě jde. Učit se můžeme od všech velkých značek, které si potrpí na to, aby jejich vizuální identita dodržovala jistou kontinuitu a značka nebo logo tak byly rozpoznatelné už jen na základě jednotlivých elementů. Jak to funguje? Představte si, že na ulici zahlédnete projíždějící dodávku známé značky, ať už se jedná o výrobce piva, potravin, kosmetiky nebo kurýrní službu. Auto je dynamický element urbanismu a jelikož je téměř neustále v pohybu a ne zarámované na stěně, věnujeme mu minimum pozornosti. Je také vysoce pravděpodobné, že z něj zahlédnete jen polovinu, když bude zahýbat za roh ulice. Cílem dobrého brandingu, designu loga a promyšleného zpracování corporate identity je, aby vámi zahlédnutá část – pouze segment celkového obrazu – a to na interval trvající zhruba sekundu, byla dostatečně silným a jasně identifikovatelným podnětem na to, abyste značku identifikovali.

6. Na staré logo nejste hrdí, nové musíte ukázat všem

Nové logo je třeba adekvátně představit. Počítejte s investicí do malé kampaně, netřeba se bát pronájmu několika lokálních billboardů, abyste alespoň v místě svého působení dali jasně najevo, že vaše společnost má novou tvář a nový image.

7. Kdy na logo navázat a kdy vytvořit zcela nový design?

Na většinu starých log se dá navázat, vše záleží na jejich úrovni grafického zpracování. Některá loga působí velmi špatně a je téměř nemožné vytvořit na jejich původní podobu jakoukoli závaznost. Při redesignu loga klientům doporučíme, jaké řešení je z hlediska grafického designu potřebné. Bereme však přitom v úvahu záměr klienta, který se sám musí rozhodnout, zda chce na původní logo a komunikaci navázat nebo ne. Takové rozhodnutí přijímá a konzultuje s agenturou marketingové oddělení společnosti.

8. Někdy stačí i facelift loga

Každý tvůrce dá svému logu určitou genetickou výbavu. Některá loga proto stárnou rychleji, jiné pomaleji a některé vůbec. Pokud logo svým grafickým zpracováním vizuálně zaostává za dobou, doporučujeme poslat ho na plastiku. Vlastně se jedná o malý ambulantní zákrok. Trochu ho napícháme a vyhladíme vrásky, shodíme pár křivek a vaše logo bude vypadat jako nové.

9. I velké značky podstupují redesign

V některých případech si vedou dobře, v jiných je redesign krokem zpět. Faktem zůstává, že i velké značky investují do aktualizací svého loga. Někdy už jen proto, že se o tom bude mluvit. Průběžný vývoj designu loga může zároveň odrážet vývoj a změny probíhající ve společnosti, nebo odrážet fakt, že značka drží krok s dobou.

10. Budete mít dobré logo

Myslíme, že toto je ten nejpodstatnější argument pro redesign vašeho loga. Bude vás a vaši společnost reprezentovat všude, od vizitky přes hlavičkový papír po fasádu budovy či web. Logo je nedílnou součástí vašeho image, svěřte ho proto raději profesionálům.